واقع در قاره : آسیا
پایتخت : نیکوزیا
واحد پولی : لیر ترکیه
زبان : ترکی استانبولی
جمعیت : 260,000 نفر
وسعت : 3,355 کیلومتر مربع
قبرس شمالی - NORTH CYPRUS

قبرس شمالی

سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه کشور قبرس شمالی می باشد. پایتخت این کشور نیکوزیا, تقریبا در مرکز جزیره واقع شده و بزرگترین شهر آن می باشد. قبرس در بین سه قاره اروپا, آسیا و آفریقا قرار گرفته است. بخش ترک نشین قبرس در سال 1983 اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت. بخش ترک نشین قبرس را غیر از ترکیه, کشور دیگری به رسمیت نشناخته است. گیرنه و ماگوسا از مهمترین شهرهای توریستی این کشور میباشند.

پرچم کشور قبرس شمالی

پرچم این کشور در طرح پرچم ترکیه با زمینه سفید است با این تفاوت که دو خط افقی قرمز رنگ به آن در بالا و پایین اضافه شده است. در داخل محدوده شمال قبرس از پرچم ترکیه نیز در کنار این پرچم استفاده می شود. و بلعکس از پرچم یونان در سایر نقاط جزیره ( قبرس جنوبی ) استفاده می شود.

مذهب مردم 

آیین بیشتر مردم جمهوری ترک اسلام (مذهب سنی ) می باشد. اندکی از مسیحیان ارتودوکس  و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور زندگی می کنند.

موقعیت جغرافیایی

وسعت جزیره قبرس 9125 کیلومتر مربع است و در شمال شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. این کشور در 380 کیلومتری شمال مصر, 105 کیلومتری غرب سوریه و 75 کیلومتری جنوب ترکیه قرار گرفته است با کشور یونان 800 کیلومتر فاصله دارد.

زبان مردم

زبان و خط رسمی قبرس ترکی و یونانی می باشد. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در هر دو جامعه دارای کاربردهای علمی فراوانی است.فرانسه و آلمانی نیز در صنعت توریست مورد استفاده قرار می گیرد.

جمعیت مردم

جمعیت کل جزیره قبرس یک میلیون و صد هزار نفر است که حدود 840 هزار نفر (77% یونانی) در قبرس جنوبی و 260 هزار نفر ( 18% ترک های قبرس) در زندگی می کنند.

اقتصاد کشور

در حال حاظر توریسم به عنوان منبع اصلی کسب درآمد کشور قبرس به حساب می آید. آب و هوای مدیترانه ای بهانه ایست که حداقل 8 ماه از سال توریست به کشور بیاید. قبرس به دلیل موقعیت استراتژیکی که در دریای مدیترانه دارد متصل کننده سه قاره اروپا, آسیا و آفریقا است به همین خاطر بسیاری از شرکت های حمل و نقل دریایی در این جزیره فعال هستند.

واحد پول

واحد پول لیر ترکیه می باشد. اسکناس های رایج  مانند ترکیه 5-10-20-50-100 و 200 لیر و سکه های آن 1-5-10-25 و 50 کروش و 1 لیر می باشند.

اختلاف ساعت تهران و قبرس شمالی

اختلاف ساعت تهران با قبرس شمالی 01:30 ساعت می باشد. قبرس شمالی 01:30 ساعت از تهران عقب تر  است به طور مثال اگر الان ساعت در تهران 09:00 صبح باشد  زمان در قبرس 07:30 صبح است.

طول پرواز تهران تا قبرس شمالی

طول پرواز مستقیم تهران تا ارجان 02:45 ساعت است که با توجه به اختلاف ساعت اگر از تهران ساعت 10:00 صبح پرواز داشته باشیم ساعت 11:15 صبح در فرودگاه قبرس شمالی (ارجان) فرود خواهیم آمد.

طبیعت بکر قبرس شمالی

طبیعت بکر قبرس شمالی

کشور دیدنی قبرس شمالی

کشور دیدنی قبرس شمالی

مناظر استثنای قبرس شمالی

مناظر استثنای قبرس شمالی